Trať Nové Zámky - Nitra - (Prievidza) a okolie - archív noviniek  


 

Stránka aktuálne sa mení na archív
Kvôli zníženému množstvu noviniek sa stránka mení na archív noviniek. Nájdete tu všetky novinky od založenia stránky...
             

 

 

Reklama stránku "Tnz-pr" na staniciach mala svoj význam
Propagácia stránok bola umiestnená zatiaľ iba v staniciach Nitra a Komjatice. Súčasťou reklamy boli aj stránky www.surail.szm.sk a www.usvithudba.szm.sk. Odozvy vo zvýšení návštevnosti boli a tak svoj účel splnila. Dúfam že to takto pôjde ďalej. V Nitre bohužiaľ iba na neoficiálnom mieste na stene v čakárni. Dôvod? Železničná spoločnosť má predpis na údržbu nástenky, ktorá to zakazuje (celkom zaujímavé - hlavne keď ide o propagáciu železnice ako takej). V každom prípade sa návštevnosť zvýšila a to ma aj napriek všetkému teší.

Videá železníc od Mareka Grófa
Moja železničná mánia už dávno pominula a žezla sa chytil mladý chalan Marek Gróf z Veľkého Kýru, ktorý nahral a uploadol obrovské množstvo železničných videí na svoj Youtube kanál : http://www.youtube.com/user/Mathulo)
Príjemné sledovanie nielen pre železničných fanatikov.

 

Vzkriesenie mojich železnično-hudobných videoklipov... 

Spoločnosť Warner Music začala s blokovaním videňi na Youtbe od decembra. Takýmto spôsobom som prišiel o množstvo videí zablokovaním. Videá boli zrušené a tak som niektoré premiestnil na Birdz a niektorým zmenil hudobnú stopu na základe návrhu od Youtube. Spoločnosti Youtube a Warner sa nedávno dohodli... popularitu mojich videí to už ale nenavráti (napríklad za klip The Doors - Wintertime Love som mal sledovanosť 200 000 ludí).    (viac v tomto článku)

 

Klip The Doors - Wintertime Love
(videoklip by Lucas Perny)

Kontrastný klip zamrznutej stanice a hudby The Doors. Dosiahol veľký úspech na portály Youtube, kde ho videlo vyše 200 000 tisíc ľudí. Bolo to moje najúspešnejšie video, kým ho nestiahli z éteru. Nastrihal som ho z rôznych fotografií a záberov, ktoré pripomínajú rozprávkovú zimnú krajinu. Snímky obsahujú zamrznutú staničku Komjatice v neobvyklom zimnom hábe. Bol nahraný ešte v dávnom roku 2007...

 

Klip The Doors - Mystery Train
(videoklip by Lucas Perny)

V zozname mojich úspešných videí na Youtube toto video získalo tretie miesto v sledovanosti (27 145 ľudí). Išlo o šialené spojenie nahrávok z posledného vozňa vlaku s "vlakovou pesničkou" od The Doors. Zábery sú z železničnej trate Nové Zámky - Nitra (časť Komjatice - Nitra)."

Mystery Train je pieseň pôvodne od Elvisa Presleyho. V pôvodnej verzii ale nie je tak predstaviteľná jazda vlakom, ako vo verzii americkej skupiny The Doors. Preto som túto pesničku použil do klipu, ktorý obsahuje zábery trate Nové Zámky - Nitra (konkrétne časti Komjatice - Nitra). Klip má celkom dobrú odozvu a videlo ho aj dostatočné množstvo ľudí. V tomto mini filme som použil aj klasické triky ako zrýchľovanie, miešanie záberov a spoluprácu obrazu s hudbou. 

 

Pôvodne video ku skladbám "Vlaky v hlavě a Ship Of Fools" má z dôvodu zrušenia videa servom Youtube nový soundtrack

Video z mojich cestovateľských zážitkov má terazvideo soundtrack Beethovena. Túto možnosť ponúklo samotné Youtube nahradením zvukovej stopy za inú z ponuky. Za zrušením videa stoji spoločnosť Warner Music, ktorá ma nasvedomí úpadok hudobnej časti Youtube a rušenia videá z licenčných dôvodv. Pod Warner Music spadali aj The Doors a preto bolo pôvodné video zrušené.
 

Vo videu nájdete nahrávky z tratí Banská Bystrica - Diviaky, Košice - Barca, Tisovec - Pohronská Polhora a mnoho ďalších. viac na mojej stránke railman.szm.sk/Rail_sites.htm
Dúfam že sa vám to bude páčiť.

Nitrianska staničná budova donekonečna spomínaná médiami
Staničná budova sa stala terčom médií (okrem súkromnej komerčnej Markízy, ktorá železnice nemá veľmi v láska, dokonca aj časopisu Semafor alebo denníku Nový Času). Stanica si žiada obnovu. To je fakt. Keď sa ale pozriem na gýčovo namaľované stanice krikľavými (komerčne znejúcimi) farbami, zostane mi zle. Ak by tu nejaká obnova bola, iba v komerčnom štýle a na historickú a architektonickú hodnotu budovy by sa zabudlo. Najideálnejšie riešenie by bolo obnoviť pôvodný náter a celkovo dať stanici tvár svojej slávnej minulosti. Nižšie v novinkách nájdete video, kde je stanica zachytená vo filme "Cesta Domov". Akoby to bolo nahrávané dnes (a pritom je to v sedemdesiatych rokoch). Čo je teda vlastne správne? Zavrhnúť históriu alebo nerobiť nič?

 

Zajímavý odkaz poker paradise download nabízí všem zájemcům online poker pokerstars i dalších heren. Nebo při sázení po internetu sázka na celkového vítěze WSOP může být zajímavější než celé cz sázení. Vyzkoušejte si i nové kasino hry.

 

Elektronický archív železničného časopisu Ž Semafor, kde bola táto trať spomínaná viac než často... 

http://www.vlaky.net/servis/sprava.asp?lang=1&id=1678

Zoznam článkov v Ž Semafor podľa Rail.sk
http://www.rail.sk/arp/slovakia/history/histzsr.htm##140

Vlastním obrovský archív týchto časopisov z histórie... je veľká škoda, že nemám dostatok času, prostriedkov a ani priestoru na internete, aby som ich mohol zverejniť...

 

Fotografie z jesenných Komjatíc (12.0.2009)

Vlaky.net - všetko o trati 140 - Nové Zámky - Prievidza
objekty, články, diskusie, prílohy

http://www.vlaky.net/servis/trat.asp?lang=1&id=26

 

 

Cestovateľská inšpirácia pre túto trať
Z letných udalostí musím ešte spomenúť pobyt v termálnom kúpalisku Chalmová (neďaleko od staničky zvanej Bystričany - severná časť tejto trate). Chalmová je skvelým miestom pre odpočinok. Plusom sú okolité kopce (Malý a Veľký Lubín  - výška okolo 300 M.n.m.), skvelá atmosféra a mínusom sú vysoké ceny za ubytovanie a hlavne stravu.  

Ďalšie informácie pre turistov : Chalmová,
Topolčany, Partizánske, Prievidza, Nitra

Pre milovníkov železníc vrelo doporučujem trať Chynorany - Trenčín - nádherná krajina, skvelí ľudia, čisté prostredia, lesy a hory... 
Trať Zbehy - Leopoldov je tiež zaujímavá. Ocitnete sa v typickej vidieckej atmosfére...
Je škoda že vám nemôžem ponúknuť ešte zopár krásnych tratí (lokálka do Radošiny alebo do Zlatých Moraviec). Môžete poďakovať minulej vláde na čele s Prokopovičom, ktorá tieto trate zrušila.

 

Pokazené mašiny zvané "Somár"
Výstižné meno pre rušne tohto typu. Začiatkom septembra sa im ich meno podarilo potvrdiť hneď dva krát. V prvom septembrovom týždni, si ľudia v Nitre počkali hodinku pre poruchu rušňa a o týždeň neskôr sa podobná situácia stala v rannom vlaku, o siedmej hodine. Píšem o tom, pretože som sa druhej spomínanej udalosti zúčastnil a celkom ma to pobavilo. Buď boli tí ľudia až natoľko zaspatý, že si to nevšimli, alebo som narazil na vozeň plný flegmatikov. V Ivánke pri Nitre sme čakali asi pätnásť minút, kým nás "nezachránil" rušeň, prichádzajúci z Nitry. Školáci boli šťastný, fajčiari si mohli zapáliť (a bolo ich teda sakramentsky dosť) a zopár ľudí si ponadávalo. Do Nitry sme asi s polhodinovým oneskorením. Mimochodom... každá z týchto mašiniek, má svoje meno. Spomínaná pokazená mala hrdo napísané pod kabínou - "Donkey". Celkom ma to pobavilo.
 

Dlho... dlho... dlho... poliami... alebo cesta severnou časťou trate osobným vlakom
Po dlhom čase som cestoval vlakom túto trasu. Tento krát to bolo z Bystričian do Nitry. Takmer pred konečnou stanicou Prievidza, som nastúpil na vlak smerom - go home. Okolie Bystričian (až po Partizánske) obklopujú nádherné skaly a členitá krajina. Po odchode z Patrizánskeho nasledujú už len dlhočizné polia až po Nitru. Cestoval som sám a bola to skutočne DLHÁ cesta. Zábavné názvy obcí, v ktorých nenájdete naozaj nič zaujímavé sa striedali s pohľadom na vyschnuté augustové polia. Bolo obrovské teplo, nemal som pri sebe vodu a tak bol pre mňa návrat do Nitry, doslova šťastím. Neviem si túto cestu predstaviť autobusom. Keď je cesta vlakom úmorná, tak ako to môže vyzerať v preplnenom autobuse, ktorý stojí pri každej vŕbe. Je iróniou, že ma takto zničila cesta na trati, o ktorej píšem túto stránku. Bolo to ale určite tým, že som tam bol sám a to nie je práve najlepšia situácia. Ďalším mínusom bolo aj ročné obdobie. Koncom leta to vyzerá celkovo asi najhoršie. Jarná cesta touto traťou je určite o niečom úplne inom...

 

Novinky po ďalšom dlhšom odmlčaní
23.8.09       
Čo ma priviedlo k obnove stránky? Niečo čo vás bude určite zaujímať. Je to raritné nitrianskej stanice z roku 1974, ktoré je vystrihnuté z filmu Cesta domov. Video som uploadol na Youtube takmer hneď po nahraní tejto krátkej scénky z TV. Nestihol som ju bohužial celú. Dovolím sa vás upozorniť tiež na obnovu stránky www.surail.szm.sk.

Ukážka z filmu "Cesta domov" (scéna so starenkou, ktorej prišlo zle a rodina ju odnáša domov)

Odchádzajúci vlak zo stanice Ivánka pri Nitre

ZSSK 736 105 8 4205 from Prievidza 260809
http://www.youtube.com/v/ksM5yZJmKZM&hl=cs&fs=1&

 

Novinky po dlhšom odmlčaní
24.1.09                    
Od poslednej obnovy (júl 2008) sa toho na trati udialo veľa. K najväčším problémom trate patria ranné vlaky a zvýšený počet motorových osobných vlakov /znížený počet klasických osobných vlakov, na ktoré sa obrovské množstvo cestujúcich sťažuje. Aj napriek tomu že na trati jeden čas začali jazdiť luxusné "motoráčiky", po istom čase sa zdvojené súpravy stiahli. Na trať sa opäť vrátil tzv. "somár". Prečo somár? Pravdepodobne preto, že je celý riadený cez počítač a keď sa niečo udeje nemôžete s ním pohnúť a tak zostane stáť uprostred poľa nemalú dobu. Veľa s nich má aj svoje meno, ktoré majú napísané na dverách. Najznámejší je asi sám kráľ "Donkey".

Prekvapil ma záujem o model mojej staničky Komjatice. Pravdepodobne by som ju mal znova prerobiť pretože koncom roka 2008 sa na stanici začali robiť veľké zmeny a na celej stanici sa vymenila strecha. Ešte predtým sa ale stalo to, že stanicu celú posprejovali miestny "umelci". K zaujímavostiam patrí aj rozobranie hospodárskej (už  historickej) budovy v zadnej časti stanice. Stanica je celkovo v katastrofálnom stave. Na bývalej úschovni bicyklov chýba už dlhší čas strecha, ktorú "miestny spoluobčania" celú ukradli. Dá sa to...??? Áno, dá sa to.
Čo sa týka môjho modelu staničky chcem ho nechať v epoche IV. až V. a prerábať by ho asi bola škoda. Model mal byť pôvodne súčasťou veľkého koľajiska. Tohto plánu som sa ale po roku experimentovania vzdal a ponechal som iba pôvodný model - iba časť stanice. Tak zostala staničky spomienka na moje vlakové detstvo, ktoré skončilo keď som objavil hudbu.      
               

Ďalšou zaujímavosťou sa stala nová vlečka v Dolných Krškanoch, ktorú kolaudovali len nedávno. Krškany sú jedna z najfrekventovanejších zastávok trate. Nastupujú a vystupujú tam denne stovky ľudí. Okrem zastávky sa zveľadilo aj okolie. Je ale škoda že je len otázka času, kedy bude zastávka v takom zlom stave ako bola len nedávno.
V Nitre dali priestor mladým umelcom v priestoroch čakárne. Žiaci zo ZUŠ Maďariovej tú majú výstavu ich diel, ktorá spríjemňuje čakanie cestujúcich.
Ešte v lete 2008 som sa zúčastnil malého výletu do Trnavy, kde som si po dlhšom čase prešiel časť trate aj za Nitrou. Ranné letné slnečné lúče prebúdzali krajinku a bol to naozaj pekný zážitok. K momentálne zaujímavým momentom cestovania patrí pohľad na srny, poľné zajace a iné poľné zvieratká, ktoré sa potulujú po poliach a spríjemňujú cestu cestujúcim.

Fotky trate na Želfoto : http://www.zelfoto.sk/trateZSR/tratZSR_140-nove_zamky-prievidza.htm
Trať na
http://www.zeleznicne.info

Na nete je ďalšía nová stránka
http://trate.fark.eu.sk/trat1/dop.htm

Život na železničke je stále rovnaký a jednotvárny. Ľudia nastupujú a vystupujú, odchádzajú do práce/školy a vracajú sa z práce/školy. Každodenný stereotyp je tu, no napriek tomu existuje určitá súhra osudu, ktorá hovorí o tom, že raz sa všetko zmení a každý si nájde svoj životný sen. Odpustite mi malý filozofický dodatok. Hospodárska budova, existuje už iba na mojom modely

 


Rekonštrukcia staničnej budovy v Komjaticiach

Fotoreportáž modelu železničnej stanice Komjatice
19.7.08                     
Model železničnej stanice a jeho dokumentácia. Krásne fotografie nájdete cez stránku azet.sk a stránku modelu railman.szm.sk/mymodel.htm. Model sa začal budovať v roku 2001 a v roku 2008 sa stavba dostala do finále...

Nepríjemný zážitok pri cestovaní... vyhasol ľudský život mladého študenta
27.5.08                     
Hneď na to ako som sa dozvedel že v Dolných Krškanoch zrazil vlak človeka začal som sa zaujímať o okolnosti. Išlo o nešťastného študenta, ktorý nezmaturoval. Po podrobnom popise sprievodcu som sa cítil naozaj divne. Mrzí ma že vyhasol ľudský život. Viete si predstaviť aká trauma to musí byť pre rušňovodiča keď sa mu  posledných pár sekúnd života pozeral do očí? Chcel by som povedať že škola je dôležitá ale nie tak ako ľudský život, ktorý kvôli nej vyhasol. Posledným gestom bolo ešte zamávanie prichádzajúcemu vlaku. Údajne informoval železničiarov že skočí pod vlak. Bohužial sa tragédii nedalo zabrániť.

Zaujímavý článok aj foto trate
http://www.thk.sk/turist/grafika_po_zeleznici_aug_2005/den_4.htm
Zrážka vlaku s autom pri Dolných Krškanoch - bol som pri tom
28.2.08                     
Zhoda náhod že som sa viezol práve vo vlaku, ktorý sa zrazil s autom, ktoré cúvalo z chatky smerom k železnici. Výsledkom boli nervózny cestujúci a zmätok... Uvádzam aj vlastné fotografie :            

 

Belasý expres v Nitre - vlaky.net 
4.3.2008 12:00                       Prvý marcový víkend bol aj prvým jarným hracím víkendom najvyššej futbalovej súťaže na Slovensku zvanej „Corgoň liga“. Hoci sa futbal stále považuje za najpopulárnejší šport nielen u nás, futbalové štadióny neraz zívajú diváckou prázdnotou. V sobotu v Nitre napriek nevhodnému dokonca až strašidelnému počasiu však tomu bolo inak. A vďaka za to patrí aj belasému expresu – čiže mimoriadnemu vlaku, ktorý dopravil futbalových fanúšikov Slovana Bratislava na stretnutie do Nitry.

http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/002330-Belasy-expres-v-Nitre.asp
 

Tatra Mountain Express      
28.11.07  
Po malej prehliadke blog.sme.sk som narazil na článok, kde som našiel článok o parnom vlaku, ktorý sa ocitol aj  v Komjaticiach a celkovo na tejto trati.

Táto zaujímavá akcia sa uskutočnila v júni 2007. Ako veľký fanúšik železnice a špeciálne parnej trakcie som bol veľmi rád, keď ma kamaráti zavolali aby som išiel s nimi. Parný expres sme fotili v úseku Komjatice - Trenčín. Na úvod ešte uvediem, že na čele expresu boli dva historické parné rušne, konkrétne 475.196 s prezývkou Šľachtičná a 556.036 prezývaný Štoker.

http://petertrencan.blog.sme.sk/c/122224/Tatra-Mountain-Express.html#t2
 

Nová kolekcia fotografií na jednej nemeckej stránke              
29.09.07  Veľmi cenné a umelecky ladené fotografie nájdete na stránke
 http://www.pozor-vlak.de


V dvoch fotogalériách nájdete fotografie všetkých staníc a zastávok na trati. Niektoré fotografie sú veľmi až umelecky ladené. Za spomenutia stojí napríklad fotografia vlaku  a zaplaveného pola. 

Fotky nájdete tu :  Galéria 1 - http://www.pozor-vlak.de/inhalt_kbs_140zsr.html
                           Galéria 2 -http://www.pozor-vlak.de/inhalt_kbs_140azsr.html
 

Spomienka na klip natočený v stanici Nitra            
28.09.07                  K stránke patrí aj zábava a preto si zaspomínajme na klip od Horkýže Slíže - Vlak, natočený v Nitrianskom depe. Tí čo zabudli si ho pripomenú a tí čo ho už poznajú si ho pustia znova.
 

Populárny zábavný klip Vlak od punk-rockovej skupiny Horkyže slíže si môžete pozrieť aj na Youtube. Našiel som ho len nedávno, a nedalo mi ho spomenúť aj na tejto stránke, keď sa natáčal v Nitre na stanici.   Link :
http://www.youtube.com/watch?v=zpGU355C0ak

Youtube stále prekvapuje                     
26.09.07                       Zistil som že nie som sám, ktorý uploaduje železničné videá na Youtube.

Youtube opäť prekvapilo objavením zopár videí železnice...
Pri Beši  

Obnova zastávky Dolné Krškany                       
24.09.07                       Zastávka Dolné Krškany prešla kompletnou rekonštrukciou.

DOLNÉ KRŠKANY sa môžu radovať z obnovenej zastávky, samozrejme pokiaľ ju vandali nezničia.

Malá Maňa - Obvinili vodiča, ktorý sa zrazil s vlakom                  www.bleskovky.sk
27.08.07 18:00
So železnicou bohužiaľ súvisia aj negatívne správy a k tomu patrí aj zrážka s vlakom pri M. Mani.
NOVÉ ZÁMKY - Vodiča nákladného auta, ktoré sa dnes ráno na železničnom priecestí v obci Malá Maňa zrazilo s vlakom, obvinili zo všeobecného ohrozenia a ublíženia na zdraví.  Oboch skutkov sa podľa informácií nitrianskeho policajného hovorcu Miloša Fábryho dopustil z nedbanlivosti. Obvinenému mužovi teraz hrozí až päťročný trest. Nehoda sa stala krátko po 05:00, keď 42-ročný vodič nákladného auta nerešpektoval stopku a vošiel na nechránené železničné priecestie vo chvíli, keď sa blížil vlak. Vozeň narazil do zadnej časti nákladiaka, pri náraze odtrhlo náves a vlak sa vykoľajil. Ako uviedol Fábry, vo vlaku sa ťažko zranil vlakvedúci a rušňovodič, jedného cestujúceho ošetrili. Okrem zranených boli vo vlaku ešte štyria cestujúci a sprievodkyňa. Alkohol u vodiča nákladného automobilu ani u rušňovodiča nezistili. Škody na aute sa vyšplhali asi na milión a na vlaku až osem miliónov korún.
http://www.bleskovky.sk/cl/10/170063/Obvinili-vodica-ktory-sa-zrazil-s-vlakom
Foto: ČTK / Zdroj: SITA

Vozeň narazil do zadnej časti nákladiaka, pri náraze odtrhlo náves a vlak sa vykoľajil.

 

Malá Maňa - Obvinili vodiča, ktorý sa zrazil s vlakom                  www.bleskovky.sk
27.08.07 18:00
So železnicou bohužiaľ súvisia aj negatívne správy a k tomu patrí aj zrážka s vlakom pri M. Mani.
NOVÉ ZÁMKY - Vodiča nákladného auta, ktoré sa dnes ráno na železničnom priecestí v obci Malá Maňa zrazilo s vlakom, obvinili zo všeobecného ohrozenia a ublíženia na zdraví.  Oboch skutkov sa podľa informácií nitrianskeho policajného hovorcu Miloša Fábryho dopustil z nedbanlivosti. Obvinenému mužovi teraz hrozí až päťročný trest. Nehoda sa stala krátko po 05:00, keď 42-ročný vodič nákladného auta nerešpektoval stopku a vošiel na nechránené železničné priecestie vo chvíli, keď sa blížil vlak. Vozeň narazil do zadnej časti nákladiaka, pri náraze odtrhlo náves a vlak sa vykoľajil. Ako uviedol Fábry, vo vlaku sa ťažko zranil vlakvedúci a rušňovodič, jedného cestujúceho ošetrili. Okrem zranených boli vo vlaku ešte štyria cestujúci a sprievodkyňa. Alkohol u vodiča nákladného automobilu ani u rušňovodiča nezistili. Škody na aute sa vyšplhali asi na milión a na vlaku až osem miliónov korún.
http://www.bleskovky.sk/cl/10/170063/Obvinili-vodica-ktory-sa-zrazil-s-vlakom
Foto: ČTK / Zdroj: SITA

Vozeň narazil do zadnej časti nákladiaka, pri náraze odtrhlo náves a vlak sa vykoľajil.

 

Malá Maňa - Obvinili vodiča, ktorý sa zrazil s vlakom                  www.bleskovky.sk
27.08.07 18:00
So železnicou bohužiaľ súvisia aj negatívne správy a k tomu patrí aj zrážka s vlakom pri M. Mani.
NOVÉ ZÁMKY - Vodiča nákladného auta, ktoré sa dnes ráno na železničnom priecestí v obci Malá Maňa zrazilo s vlakom, obvinili zo všeobecného ohrozenia a ublíženia na zdraví.  Oboch skutkov sa podľa informácií nitrianskeho policajného hovorcu Miloša Fábryho dopustil z nedbanlivosti. Obvinenému mužovi teraz hrozí až päťročný trest. Nehoda sa stala krátko po 05:00, keď 42-ročný vodič nákladného auta nerešpektoval stopku a vošiel na nechránené železničné priecestie vo chvíli, keď sa blížil vlak. Vozeň narazil do zadnej časti nákladiaka, pri náraze odtrhlo náves a vlak sa vykoľajil. Ako uviedol Fábry, vo vlaku sa ťažko zranil vlakvedúci a rušňovodič, jedného cestujúceho ošetrili. Okrem zranených boli vo vlaku ešte štyria cestujúci a sprievodkyňa. Alkohol u vodiča nákladného automobilu ani u rušňovodiča nezistili. Škody na aute sa vyšplhali asi na milión a na vlaku až osem miliónov korún.
http://www.bleskovky.sk/cl/10/170063/Obvinili-vodica-ktory-sa-zrazil-s-vlakom
Foto: ČTK / Zdroj: SITA

Vozeň narazil do zadnej časti nákladiaka, pri náraze odtrhlo náves a vlak sa vykoľajil.

 

Vlak sa zrazil s nákladiakom, traja zranení              www.bleskovky.sk
27.08.2007 09:07
So železnicou bohužiaľ súvisia aj negatívne správy a k tomu patrí aj zrážka s vlakom pri M. Mani.
BRATISLAVA - Traja ľudia utrpeli dnes ráno zranenia pri havárii osobného vlaku s nákladným autom neďaleko obce Úľany nad Žitavou na juhu Slovenska.
Informoval o tom hovorca železničnej polície Jozef Búranský. Medzi zranenými bol rušňovodič, vlakvedúci a jedna cestujúca. V priebehu mesiaca je to na Slovensku druhá nehoda, pri ktorej sa zranil pasažier vlaku. Vodiča auta polícia obvinila a hrozí mu päť rokov väzenia.
"(Nákladné auto) pred priecestím najprv zastavilo a potom sa rozbehlo na koľaje, kde došlo k jeho kolízii s vlakom. Rušňovodič nedokázal pre krátku vzdialenosť zrážke zabrániť," uviedol Búranský. Železničné priecestie podľa neho nemalo závory. Zranených previezli do nemocnice v Nových Zámkoch, doplnil.
"Vodič nákladného auta bol vyšetrovateľom z Nových Zámkov obvinený zo zločinov všeobecného ohrozenia a ublíženia na zdraví. Obidvoch skutkov sa dopustil z nedbanlivosti," povedal nitriansky policajný hovorca Miloš Fábry. Zranenia rušňovodiča a vlakvedúceho sú ťažké a nie je jasné, ako dlho sa z nich budú liečiť, doplnil.
Vo vlaku bolo podľa Búranského len päť cestujúcich. Dopravu na trati medzi Úľanmi nad Žitavou a Zlatými Moravcami dočasne zastavili. Železničná spoločnosť odhadla škodu na svojom motorovom osobnom vlaku na osem miliónov korún. Na nákladnom aute vznikla podľa Fábryho škoda v hodnote približne milión korún. Alkohol podľa neho neužil pred jazdou ani vodič nákladného auta, ani rušňovodič.
Posledná železničná nehoda, pri ktorej utrpeli zranenia cestujúci, sa stala presne pred mesiacom pri Košiciach. Po kolízii vlaku s nákladným autom zostali dve desiatky zranených, z toho piati vážne.
Naposledy na slovenských železniciach zahynul cestujúci vlani, keď sa pri Štúrove zrazil vlak so smetiarskym autom.

Vozeň narazil do zadnej časti nákladiaka, pri náraze odtrhlo náves a vlak sa vykoľajil.
http://www.bleskovky.sk/cl/10/169991/Vlak-sa-zrazil-s-nakladiakom-traja-zraneni 
Foto: ČTK / Zdroj: SITA

Traja ľudia utrpeli dnes ráno zranenia pri havárii osobného vlaku s nákladným autom

 

AGROKOMPLEX - VÝSTAVNÍCTVO NITRA  - AGROKOMPLEX 2007
           
Blíži sa  najväčšia poľnohospodárska výstava Agrokomplex, ktorá začne už vo štvrtok 16.8.2007. K atrakciám Agrokomplexu patrí aj skanzen, do ktorého pravidelne jazdí parná úzkorozchodka, ktorá má návštevníkom aspoň trochu priblížiť princíp parných poľných železničiek...

   
VIAC NA MOJEJ STRÁNKE O PARNÝCH ÚZKOROZCHODKÁCH V OKOLÍ TEJTO TRATE -)) www.surail.szm.sk 
 

www.surail.szm.sk

Lokomotíva "Energie" na stránke Rail.lu
Po krátkom prehľadávaní internetu som narazil na túto stránku :

http://www.rail.lu/materiel/energiethill.html

 

Akcie bistra "Rýchlik" v Komjaticiach
Nočný život na stanici Komjatice oživil staronový podnik. Každý víkend sa tu organizujú zaujímavé akcie, na ktoré vás Bistro pozýva. Za spomenutie stojí diskotéka alebo nedávno guláš párty. V pláne je rockový koncert a v prevádzke bistra je napríklad aj súkromná úschovňa batožín za symbolický poplatok. Podobné zariadenie nájdete aj v zastávke Veľký Kýr, kde je bufet spojený s predávaním lístkov. Kiež by tieto zariadenie cestujúcich prilákali na starú dobrú železnicu.

 

 

Veľký deň Hornej Nitry - alebo ako Ušatá TBS robila (VLAKY.net)
9.8.2007 1:00, Autor: Prievidzský Parostrojný Spolok  
Dňa 5-teho augusta roku pána 2007, sa na trati Prievidza – Ludanice odohrala nezvyčajná udalosť. Pani „UŠATÁ“ všetkým pocestným dokazovala, že aj napriek svojmu úctyhodnému veku je vo skvelej kondícii. Rozhodla sa totiž absolvovať skúšku svojej mladosti, skúšku najťažšiu a to: „technicko – bezpečnostnú skúšku“. Ale poďme pekne poporiadku. DOPLNENÉ VIDEÁ   [Pokračovanie]

 

Guest book / Kniha návštev pre moje stránky
Srdečne vás pozývam do mojej knihy návštev. Môžete sem písať všetky podnety na moje stránky : Railman, ZŠ O. Cabana, Trať Nové Zámky  - Prievidza, Úsvithudba, Surail a ďalšie. Vopred ďakujem za všetky podnety.
http://www.blueboard.cz/kniha_0.php?hid=kp81e9p1ucs1h2f3ncortft1oeodm7 
 

Orient Express v Šuranoch

Dňa 11. júla 2007 prešiel stanicou Šurany a vôbec prvýkrát v histórii Slovenskom, Orient Express. Škoda že sa Hercule Poirot nezastavil v bufete na stanici, keď prechádzal stanicou Šurany.
Parné vlaky prechádzajúce po trati v Júni 2007

V júni traťou prebehlo niekoľko historických vlakov.
Kvôli nečakanej poruche musel jeden z nich dokonca zostať tri dni v stanici Komjatice. Exklúzivné video zábery a fotografie nájdete v tejto malej video prezentácii. Stojaci vlak sa stal atrakciou nielen domácich ale aj fotografov z Anglicka ktorý si ho bolo vyfotiť spolu s prechádzajúcim parným expresom ktorý je zachytený na videu.

 
Čulý ruch na stanici dokumentujú tieto fotografie, pri rušni stojí pokladníčka stanice, Gréta Voresová / Foto L. Perný Jún 2007

Náhrada starých mechanických závor II. – Čakajovce (zdroj Vlaky.net)  30.6.2007
Náhrada starých mechanických závor II. – Čakajovce na www.vlaky.net   

Oprava pary v Topoľčanoch pre zahraničného zákazníka (zdroj Vlaky.net) 3.6.2007
Energie 507 v Komjaticiach   ((odkaz na článok s fotografiami

Stavba nového perónu
Začiatkom júna sa v stanici Komjatice objavila tunelárska čata, ktorá dostala za úlohu opraviť dosť schátrané peróny v stanici.

 
Nový perón, pracovné sklady a ranný pohľad v stanici Komjatice / Foto L. Perný Jún 2007

Dve nové fotografie z archívu pani Ing. Vrabcovej z Komjatíc

Vlaky.net  l  NEWS  l Zraz historických železničných vozidiel 2007

Stránka tejto trate na vlaky.net
Diskusia o trati Nové Zámky  - Prievidza (fotografie, info, reakcie) 
MDC vyráža na servisné jazdy
Most cez rieku Handlovka (fotografie)
Fotografie staníc tejto trate na vlaky.net

Moje VIDEO so zábermi tejto trate

http://www.youtube.com/watch?v=fhXuFMjbaxs

Článok na www.bleskovky.sk
2. Júna som našiel na stránkach Bleskovky.sk článok - Komjatice - Tu zastal čas!
http://www.bleskovky.sk/cl/10/159635/Komjaticka-stanica-Tu-zastal-cas-?hl=komjatice

MÁJ 2007 

Nové jarné fotografieJarné fotografie stanice Komjatice / Foto L. Perný Máj 2007

Bistro "Rýchlik"
Rekonštrukcia bývalého bufetu Koruna je už vo finále. Nový bufet "Rýchlik" je k dispozícii cestujúcim nielen z Komjatíc.

 
Bufet Rýchlik / Foto L. Perný Máj 2007

Vyhorený sklad
5.5.2007 - železničná stanica Komjatice. Neďaleko staničnej budovy vyhorel hliníkový sklad s plynovými bombami a rôznym horiacim materiálom. Škody na majetku sú veľmi vysoké.


Vyhorený sklad / Foto L. Perný Máj 2007

APRÍL 2007 

Jarné fotografie trate


 

Jarné fotografie stanice Komjatice / Foto L. Perný Apríl 2007

MAREC 2007

Zredukované súpravy

 Na trati Nové Zámky - Prievidza chodia v poslednom čase veľmi zredukované súpravy (2 až 3 vozňové vlaky). Príčinou je nižšia spotreba a zníženie nákladov za prepravu. Okrem klasických Os sa na trati čoraz častejšie objavujú aj MOs. Je veľmi rozumné že železnice začali šetriť. 

Nakládka v žst. Šurany

V posledných dňoch ste si mohli všimnúť v stanici Šurany nakládku obilnín DB (NEMECKÉ ŽELEZNICE). "Nemecké vlaky" nakladajú obilie v žst. Šurany a smerujú po trati Nové Zámky - Prievidza odklonom.

Zábery z trate Nové Zámky - Nitra v mojom klipe The Doors - Queen Of The Highway

Added: 1 month ago (do 1. Marca)
From: BRailman L. Perný
Views: 249 (do 1. Marca)

 

JANUÁR/ FEBRUÁR 2007

... monitorovanie návštevnosti pomocou metódy Toplist je spustené

SEPTEMBER, NOVEMBER, DECEMBER 2006

Štastný nový rok a veselé Vianoce prajem každému kto chodieva na tieto stránky.   s pozdravom  Lukáš Perný alebo Beatlerailman

Na trati sa čoraz viac začínajú objavovať MOs vlaky. Tradičné vlaky Os pripustili k úspornému režimu čo vedie k úspore peňazí a nákladov za palivo. Nový GVD priniesol aj zmeny v cestovnom poriadku. Viac na www.zsr.sk / www.slovakrail.sk

Novinky v cestovnom poriadku 2006-2007 na vlaky.net l  http://www.vlaky.net/servis/sprava.asp?lang=1&id=1531 l

Historický vlak po tejto trati. Po trati išiel koncom novembra historický vlak smerom do Prievidze. Lokomotíva "Pomaranč" viedla historický vlak.

Po budovách (sklad na rampe, hospodárska budova) v žst. Komjatice už zostali len tehly. Demolácia bola úspešná bez žiadnych incidentov.

Pre priaznivcov tejto trate som pripravil odkazy na články na vlaky.net s témou tejto trate.... 

Články na VLAKY.net

LTE získalo lukratívnu zákazku (doplnené)                                              na vlaky.net l http://www.vlaky.net/servis/sprava.asp?lang=1&id=1285

Vraví novinár čistú pravdu?                                                                          na vlaky.net l http://www.vlaky.net/servis/sprava.asp?lang=1&id=1062

T 679.019 pôjde z Vrútok do Topoľčian                                                     na vlaky.net l http://www.vlaky.net/servis/sprava.asp?lang=1&id=957

Neobyčajná cesta LTE po Hornej Nitre                                                      na vlaky.net l http://www.vlaky.net/servis/sprava.asp?lang=1&id=839

Medzi Zemianskymi Kostoľanmi a Novákmi sa zrazil MOs 5042   ...na vlaky.net l http://www.vlaky.net/servis/sprava.asp?lang=1&id=494

FOTOGALÉRIE na VLAKY.net

SK - stanice a zastávky   ...na vlaky.net l http://www.vlaky.net/servis/objekty.asp?lang=1&id=26&kat=29

SK - mosty a viadukty     ...na vlaky.net l http://www.vlaky.net/servis/objekty.asp?lang=1&id=26&kat=41

AUGUST 2006

NOVÉ FOTOGRAFIE - časť NITRA - VEĽKÉ BIELICE
Nový design lokomotív na trati -
foto
vo Veľkých Bieliciach © L. Railman Perný 2006

Nový štýl pasáže stránky - trať / "skeny" z cestovných poriadkov z osemdesiatych rokov
Zvažuje sa o obnove osobnej dopravy regionálnej železnice Zbehy - Radošina.
Bicyklová túra popri regionálnej železničnej trate v údolí Žitavy
/ foto plus článok pribudnú pravdepodobne na stránku Railman.

JÚL 2006
Obnova stránky www.surail.szm.sk / rámcový štýl
Nové fotografie na TNZ-pr.szm.sk / Komjatice - Nitra, demontáž budov /   obnova 2

Špeciálne  foto z žst. Komjatice

/
zľava špeciálny stroj na úpravu traťového lôžka 1-3 / letná foto stanice 4-5/ koľaj 4 (6)/ nakládka už končí 7/

Stav : Nakládka obilnín v železničnej stanici Komjatice / vozne  DB;; SNCF; MÁV; PKP.
       
   Demontáž bývalej hospodárskej budovy a skladu na rampe v žst. Komjatice

Unikátne fotografie z demontáže hospodárskej budovy a skladu na rampe - postupné rozoberanie Dnes už po hospodárskej budove zostalo len zopár tehiel a studňa. Na mieste kde stála budova sa bude pracovať na skrášlení stanice a okolia. Záhrada, ktorá sa nachádza hneď oproti bude obrábaná a celklový vzhľad stanice by sa mal postupne zlepšovať.


Ďalšia budova ktorá sa demontuje je sklad na rampe, ktorý už dávno mal na celkovú estetickú podobu stanice zlý vplyv.

Foto trate z Komjatíc do Nitry (fotené začiatkom leta) - stanice, budovy, zastávky, vlečky

MÁJ  2006
Prvá obnova tejto stránky. Obsahuje nové fotografie vo fotogalérii, stručné informácie v máji 2006 ale hlavne tie fotografie.

Stav : nový rýchlik na trati R 1520 Tríbeč
          nakládka v železničnej stanici Komjatice
          okolo 16:00 - 17:00 chodí na trati ďalší MOs
          špeciálny vlak prechádzal cez Nitru

         a mnoho iného ...

APRÍL 2006
Nová stránka venujúca sa železničnej Nové Zámky - Nitra - Veľké Bielice - Prievidza

Stav pred zrealizovaním projektu - Stránka o trati NZ - PR


MAREC 2006

Podplavená trať pri Kamanovej / vyžiadala si výrobu nového priepustu /  príčinou bol nával vody z blízkych kopcov
                                                                            zdroj : vlastný

Jarné fotografie

Február 2006 - NITRA - Zrážku s vlakom neprežil vodič osobného auta (†49). Ten sa svojou škodou vošiel  v Lužiankach pri Nitre do dráhy vlaku. Vodič nerešpektoval zvukové ani svetelné znamenia. - zdroj :  Nový čas 4.2.2006

Január 2006  - Zvučka rozhlasu v žst. KOMJATICE
                  - Po trati Nové Zámky - Prievidza bol na 9:10 pridelený štvordielny MOs0
December 05   

Zimné fotografie zamrznutej stanice

NOVEMBER A DECEMBER 2005        STRÁNKA o "CUKROVARKÁCH" V OKOLÍ ŠURIAN, NOVÝCH ZÁMKOV a NITRY
                                             

                                           
Od OKTÓBRA 2005 už beží nová stránka : http://www.surail.szm.sk . Prepáčte že som sa jej venoval viac ako Railmanovskej, ale musel som dať na web cenné historické fotografie. A iné veci ... Doporučujem vám pozrieť si ju. Oceníte tým moju niekoľkomesačnú snahu oživenia úzkrozchodných železníc na území Podunajskej nížiny...

NOVEMBER 2005                                              Vlastný model železničnej stanice Komjatice

Len nedávno som zverejnil fotografie svojho modelového koľajiska. Doporučujem : http://www.railman.szm.sk/mymodel.htm 

SEPTEMBER 2005 (zverejnenie fotografie železničnej stanice Topoľčianky z knihy 100 rokov železnice Šurany - Topoľčianky)

scan from book - 100 rokov železnice Šurany - Zlaté Moravce... / in Railman

                                                   Zraz historických železničných vozidiel v Bratislave
... výborný zraz pre všetkých modelárov, železničiarov, historikov a cestovateľov ...

Slabá propagácia však zapríčinila to že málokto z miestnych železničiarov (trať Nitra - Nové Zámky) že vôbec nejaká podobná akcia existuje. Sám som na zraze bol a stretol som aj Igora Molnára z vlaky.net . Okrem vynikajúcich modelových koľajísk z Komárna a Bratislavy sa tu predstavili všetky muzeálne rušne. Popýtal som sa aj tunajších modelárov na rôzne modelárske problémy. Keď idete na takúto akcia máte istotu že tu stretnete každú osobnosť z železničiarskej scény. Osobne som tu videl aj ing.csc. Jiřího Kubáčka. Okrem neho som tu stretol aj veľa zaujímavých ľudí vrátane rôznych maniakov do železnice...

Nedávno som bol na agrokomplexe aj ja. Okrem vláčika NPŽ v areáli som videl aj preplnené na vlaky na trati Nitra - Nové Zámky... (konečne aj nejaký život)

 Prevezte sa motoráčikom do Šurian

Bol som na stanici v Nových Zámkoch a rozmýšľal som, kde nastúpim? Mal som možnosti dve. Buď pôjdem do Šurian "motoráčikom" a potom prestúpim na "osobák" alebo pôjdem priamo Os vlakom. Vybral som možnosť Mos a Os. Nasadol som na preplnenú "motorku" ktorá išla priamo do Zlatých Moraviec. Tu som pochopil že nie je vlak ako vlak. Po tejto trati som išiel najmenej miliónkrát ale "motoráčikom" asi tri krát - a aj to už bolo veľmi dávno, a tak som si tú cestu vychutnal. Keď to zažijete - pochopíte...

NOVÉ staré FOTOGRAFIE ( scan - L. Railman Perný )

             Naskenoval som z knižky J. Gálik, S. Podhorec - Komjatice

                   download : žst..- Komjatice_1920 (47 kb) , žst. - Komjatice 1918 (59 kb)

Horné fotografie (1, 2) sú naskenované z knihy o Komjaticiach (J. Gálik, S. Podhorec - Komjatice)

Fotografia obnovenej železničnej stanici od mgr. Jozefa Hučeka začiatkom sedemdesiatych rokov.
Naskenované : z archívu ZŠ O.Cabana Komjatice (download scan - žst. Komjatice 1980 {172 kb} , convert - (73 kb))

August 2005 (koncom)                                Niekedy koncom augusta som bol pozrieť na Žitavskú trať

K trati sme sa dostali na bicykloch cez Černík do stanice Maňa. V stanici Maňa stáli 2-3 údržbárske vagóny. Zaujímavé bolo po ceste na jednotlivých staničkách, že na každej bolo niečo zvláštne. Toto dokazuje stanica Dyčka. Štýl zastávky pripomína prímestské zastávky v Nemecku či Rakúsku. Jeden zo znakov je vykachličkovaná čakáreň (?) a v strede umývadlo... Mohli by ho sprevádzkovať. Zastávka je aj obývaná... Čo ma totálne zdesilo bola stanica Vráble. V tejto stanici akoby úplne vyhasol život. Jediný bicykel vedľa prázdnej nakladacej rampy... Keď sme toto uvideli, radšej sme išli už domov cez kopce smerom na Paňu...

August 2005                                                       Presmerované vlaky / AGROKOMPLEX 2005

niekedy v strede augusta som zahliadol jeden z prvých presmerovaných vlakov. Vlaky sú presmerované kvôli rekonštrukciám hlavných tratí. V stanici Komjatice sa tak ocitli vozne SNCF, DB či OBB...

Júl 2005 (druhá polovica) v druhej polovici Júla sa začalo s obnovou stanice Komjatice (bohužiaľ iba interiéru)...

Júl 2005 výmena perónu v Ivánke Pri Nitre / krupobitie na dolnej Nitre

... začiatkom júla sa v stanici Ivánka Pri Nitre vymieňal perón ktorý bol pôvodne z Palárikova. Približne v tom istom čase bolo aj novinami spomínané krupobitie. Videl som ho na vlastné oči. Kamarát ho odfotil. Len nedávno som sa dozvedel že ich vymazal. / no koment /

... staršie informácie nie sú k dispozícii....